AJPACH – kognitivní trénink a testování

Aktuality
19 / 10 / 2021

                       

V předchozích článcích jsme vás seznámili s tím, které firmy byly vybrány pro spolupráci se Sociálními Službami Prahy 9 v programu I-CARE-SMART z kandidátů přihlášených do SilverStar Challenge.  Jednalo se o HIGH TECH PARK a.s. (systém Careos), Virtual Lab sro. (a produkt VR Senior Pack), a také Principal engineering s.r.o. s jejich asistenční jednotkou pro pacienty s Alzheimerovou chorobou (AJPACH). A právě o této naposledy zmíněné firmě a naší spolupráci vám dnes přinášíme krátký report.

 

Principal engineering figuruje na českém trhu již od roku 2003. Na samém počátku se zaměřili na vývoj softwaru (počáteční konzultace, návrh řešení i samotná realizace), včetně konzultací v IT a outsourcing pro systémové integrátory, banky, etc. Během let se rozrostli a dnes je tvoří už skupina českých společností, která, kromě komplexních dodávek IT, zajišťuje i HR služby v oblasti IT a v neposlední řadě pořádá školení v té samé oblasti.

 

Pro naši kooperaci je ale z historie Principal engineering stěžejní rok 2019. Právě tehdy totiž v této firmě vznikla myšlenka pomoci zlepšit život pacientům s Alzheimerovou chorobou za pomoci tzv. inteligentní asistivní technologie. V rámci pilotního provozu jsme v našem denním stacionáři  po dva měsíce denně pracovali s kognitivně tréninkovou částí systému AJPACH.

 

Nejprve jsme museli uspořádat školení části našeho personálu (dohledová osoba a 2 asistenti) v našem denním stacionáři, abychom poté mohli otestovat aplikaci AJPACH na celkem 10 uživatelích. Během testů si naši klienti mohli vyzkoušet, zda je pro ně pohodlné ovládání hardwaru (tablet a další příslušenství), a také to, jak jim sama aplikace nabízí za pomoci umělé inteligence různé úrovně testů v závislosti na jejich aktuálním stavu (doplňování různých typů otázek v několika obtížnostech). Během testování se projevila důležitost procesu vzájemné spolupráce koncových uživatelů a vývojářů technologických řešení.

 

Zpětná vazba je nezbytná pro navrhnutí vylepšení, k čemuž také díky pilotnímu programu docházelo a dochází. Například jsme tak testováním zjistili, že pro některé skupiny seniorů je obtížné zároveň držet tablet tak, aby mohli na obrazovce pracovat s AJPACH. Proto byl našim klientům ihned nabídnut bytelný stojan na fixaci zařízení, což umožnilo seniorům v pohodlí pokračovat v odpovědích a posílit tak jejich koncentraci.

 

Věříme, že AJPACH je skutečně jednou z možných funkčních cest, které napomáhají efektivně posilovat kognitivní funkce pacientů s Alzheimerovou chorobou. Pro klienty denního stacionáře byla práce s tablety velmi příjemným zpestřením denního programu a jejich zájem o procvičování neopadl ani během dvou měsíců pilotního provozu.

Nenechte si ujít i další novinky z naší účasti v projektu I-CARE-SMART. Sledujte náš web i facebook!